Odcinek 10 – koniec roku 2010

Niniejszym przedstawiam Wam ostatni w tym roku odcinek serialu o budownictwie autonomicznym i mojej próbie zbudowania sobie takiego domu.

W tym odcinku zaległy materiał z listopada i świeży, nakręcony dwa dni temu. Tym razem materiału mało, więc będzie krótko (tylko 9 minut). Dostępna jest również wersja HD (720p i 1080p).

Poprzedni odcinek znajdziesz tu.

W tym wpisie jest następny odcinek serialu.

Wpis w kategorii serial, opublikowany przez Krzysztof Lis w dniu 26.12.2010.
Hasła tematyczne: , , , ,

15 komentarzy do wpisu “Odcinek 10 – koniec roku 2010”

 1. piotrmika pisze:

  Z tego co widać na filmiku gleba jest całkiem przyjazna do kopania dołów, ja kopałem coś podobnego, ale tam był praktycznie sam kamień i dlatego taki dół kopało się 2 godz..

  Nie oglądałem wcześniejszych odcinków, dlatego mam propozycję byś w 11. odcinku przedstawił cały projekt tego domu. Jeżeli już to było to wybacz mi i obiecam oglądnąć wszystkie odcinki w wolnym czasie 😉

  A w 2011 roku życzę samych wspaniałości i udanej pracy przy tym domku 😉

 2. Krzysztof Lis pisze:

  @piotrmika: projekt ostatecznie nie został jeszcze wybrany i gdy tylko to nastąpi, z całą pewnością go zaprezentuję. Na razie są tylko mniej lub bardziej szczegółowe założenia i koncepcje.

 3. piotrmika pisze:

  W takim razie czy mógłbyś odsłonić jakiś rąbek tajemnicy w 11. odcinku? ;P

 4. Krzysztof Lis pisze:

  @piotrmika: jeśli do tego czasu projekt zostanie ostatecznie wybrany, to jak najbardziej. 🙂

 5. piotrmika pisze:

  Czekam zatem z niecierpliwością, zasypiając tu nad klawiaturą ;P

 6. ujemny pisze:

  Wow widzę, że sarenki sobie legowiska na twojej działce zrobiły. Na ten swój pas startowy to chyba musisz mieć indywidualny projekt a nie z katalogu?

 7. Krzysztof Lis pisze:

  @ujemny: projekt z całą pewnością nie będzie z katalogu. Mam znajomego, który buduje domy w technologii samonośnego szkieletu drewnianego, według jednego podstawowego projektu w czterech rozmiarach, ze zmianami (wykusz, lukarna, taras, garaż) dopasowanymi do oczekiwań inwestora. Taki dom wejdzie mi na działkę, więc tylko musimy się spotkać w trójkę z architektem, żebym mógł sprecyzować, co mi jest potrzebne do szczęścia. A potem trafi to na papier z pieczątkami.

 8. jurij pisze:

  witam:) Zastanawiam się nad Twoją wiarygodnością. Powiedz mi jak to jest, że zamierzasz udzielać porad jak zbudować dom tani w utrzymaniu i nie zbankrutować przy jego budowie, a sam niczego jak dotąd nie wybudowałeś. i widać że jakoś do pracy fizycznej nie jesteś stworzony i się do niej nie palisz. ( bez urazy, ale myślę, że sama teoria nie predystynuje Cię do udzielania rad innym. nie gniewaj się na to co pisze. serdecznie pozdrawiam:)

 9. Krzysztof Lis pisze:

  @jurij: a to akurat bardzo proste. 🙂 W ogóle całe zagadnienie nie jest trudne, a informacje, które przekazuję i przekazywać będę w dużym zakresie wręcz banalne. Nie trzeba zbudować 10 domów, by wiedzieć, że nie zawsze w interesie wykonawcy czy sprzedawcy jest wybranie nam rozwiązania takiego, które będzie najbardziej korzystne dla nas. Nie trzeba mieć takiego doświadczenia, by wiedzieć, że budowlańcy uważają, że „jak się ktoś buduje, to się go nie żałuje”. I tak dalej, i tak dalej.

  Rzeczywiście, do pracy fizycznej stworzony nie jestem i wcale się do niej nie palę. Ale nie zmienia to faktu, że byłbym skłonny przez miesiąc pracować na własnej budowie po to, by zapłacić za nią mniej. Przy odrobinie szczęścia rabat od budowlańców będzie większy, niż utracony zarobek z powodu wzięcia miesiąca urlopu bezpłatnego.

 10. Zulu pisze:

  trzymam kciuki
  i liczę że w 20011 będzie się więcej działo na twojej działce.

 11. @jurij

  Są ludzie, którzy projektują domy – są ludzie, którzy budują domy.

  Na podziale ról opiera się nasza cywilizacja.

 12. szk pisze:

  trafiłem na cos takiego http://tiny.pl/hckc1 i zastanawia mnie czy jest to jakies sensowne urządzenie … 😕

  Przeleciało by Ci przez głowę zastosowanie czegoś takiego?

 13. Krzysztof Lis pisze:

  @szk: z całą pewnością będę chciał zrobić sobie kolektor powietrzny, może taki, może w kilku różnych wariantach. Moim zdaniem warto spróbować.

 14. jurij pisze:

  nie wiem doprawdy jak twoja dygresjaRacjonalne Oszczedzanie ma się do mojego wpisu?

 15. Piotrek pisze:

  Te wygrzebane do gołej ziemii placki to robota saren – to ich legowiska. Już teraz pomyśl o ogrodzeniu działki jeśli masz zamiar mieć na niej cokolwiek bardziej wartościowego niż wierzba. Przyglądnij się swoim drzewkom i krzewom na wiosnę. Bardzo prawdopodobne, że wszystko będzie poobgryzane…

Pozostaw komentarz