Plan na domek autonomiczny

Czasem pod filmami (tu albo na YT) dostaję różne dziwne komentarze, dotyczące tego, jak fajnie zapowiadało się to, co pokazywałem na videoblogu (np. budowa domku z gliny i słomy) i czym to się kończy (ścianami z płyt OSB). Że zrezygnowałem z wyważania otwartych drzwi i zamiast budować domek autonomiczny, podłączam sobie wodociąg.

Jak się nad tym zastanawiam, to wychodzi mi, że to moja wina, bo za mało mówię o tym, co się wokół budowy tego autonomicznego domku w moim życiu dzieje. A to przecież właśnie z tego względu zmieniają mi się plany. Przeczytaj resztę artykułu…

Opublikowane w kategoriach Pozostałe dnia 07.07.2013. 13 komentarzy.

Postaw na gotowe projekty domów parterowych

Przymierzasz się do budowy wymarzonego domu? Stoisz jednak przed wyborem odpowiedniego projektu, bez którego realizacja inwestycji nie jest możliwa? Jeśli nie masz koncepcji, postaw na gotowe projekty domów parterowych. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo pieniędzy oraz nerwów.

Gotowe projekty domów – szeroki wybór możliwości

Jeżeli do tej pory wzbraniałeś się od gotowych projektów domów parterowych, czas zmienić punkt widzenia. Wystarczy zapoznać się z ofertą pracowni projektowej Dobre Domy Flak & Abramowicz Sp. z o.o., by przekonać się o ich szerokich możliwościach. Bogaty wybór projektów sprawia, że z łatwością znajdziesz coś dla siebie, a przy tym nie będziesz obawiać się, że sąsiad wybuduje akurat identyczny dom. Przeczytaj resztę artykułu…

Opublikowane w kategoriach Pozostałe dnia 16.06.2013. 1 Comment.

Pytania o dom ze słomy (strawbale)

O domku budowanym ze słomy było tu sporo. Po pierwsze relacja z warsztatów budowy takiego obiektu w 2010 w Jedliczu. Po drugie, relacja z ubiegłorocznych warsztatów budowlanych w Kwilnie, gdzie też budowany był domek w technologii strawbale. Po trzecie, mniej więcej do lata ubiegłego roku wierzyłem, że na działce uda mi się postawić domek ze ścianami z gliny i słomy. Nie bez przyczyny zamówiłem sobie na działkę 100 kostek słomy. 🙂 Ostatecznie jednak, ściany pokryło OSB i to zamknęło ten temat.

Tak czy siak, dostałem ostatnio takiego maila od Czytelnika, z pytaniami o budowanie z gliny i słomy. Postanowiłem odpisać publicznie na łamach bloga, na wypadek, gdyby komuś innemu również się moje wypociny przydały. Pociąłem jednak maila na poszczególne pytania, bo to znacznie ułatwi odpowiedź. Przeczytaj resztę artykułu…

Opublikowane w kategoriach Pozostałe dnia 10.05.2013. 17 komentarzy.

Wynalazki w moim (planowanym) domu autonomicznym

Z łamów tego bloga rzadko piszą do mnie z pytaniami Czytelnicy, więc tym bardziej ucieszyłem się z pytań pozostawionych w komentarzu przez Huberta:

Witam! Bardzo interesuje się tematem autonomicznosci. Jakie technologie chciałby pan wykorzystać w swoim domu? Czy myślał pan może o użyciu pasywnych lub podziemnych szklarni w połączeniu z akwaponika jako dodatkowe źródło ocieplenia albo o czesciowym wykonaniu domu (dom Hobbita) w celach izolacyjnych? Piwnicach na kilku poziomach w celach regulacji temperatury z wykopanymi wokół szybami na wrzucanie lodu w zimie by nie potrzebowały prądu?

Przeczytaj resztę artykułu…

Opublikowane w kategoriach Pozostałe dnia 25.02.2013. 4 komentarze.

Koncepcja – energia elektryczna

W dzisiejszych czasach cała masa domowych urządzeń zasilanych jest energią elektryczną. Dlatego każdy prawdziwie autonomiczny dom musi mieć własne źródło energii elektrycznej. W tym wpisie chciałbym przedstawić ostatnią część mojej koncepcji, dotyczącą zaopatrzenia domu w prąd, jego magazynowania i dystrybucji.

Źródła energii elektrycznej w domu autonomicznym

Mój dom autonomiczny posiadać będzie co najmniej trzy niezależne źródła energii elektrycznej. Napisałem „co najmniej”, bo być może z czasem wpadnę na jakieś dodatkowe pomysły i coś będę chciał do tego systemu dołożyć. Przeczytaj resztę artykułu…

Opublikowane w kategoriach Pozostałe dnia 22.10.2011. 16 komentarzy.